Pro koho se hodí

Moskevský strážní pes je vhodný pro každého, kdo chce mít dobře střežený svůj majetek, ať se jedná o rodinný domek, nebo o objekt využívaný například k podnikání. Jsou to psi, kteří neštěkají zbytečně u plotu, ale hlídané pozemky mají vždy pod kontrolou. Svým impozantním zjevem budí pozornost a respekt. Důležité jsou dobré ploty, protože když mají dojem, že někdo z jejich „rodiny“ je v ohrožení, snaží se jít na pomoc ze všech sil.

Přitom i při největším rozdráždění u plotu se na rozdíl od například kavkazského ovčáka nikdy neobrátí proti svému majiteli. Proto jsou vhodní i na hlídání objektů, kde mají malé děti. Pokud pes s dětmi vyrůstá od štěněte, velmi je miluje. Dobře si uvědomuje svou sílu a velikost a při styku s malým dítětem je opatrný. Moskeváka by si měl pořídit ten, kdo mu umožní dostatečný prostor k pohybu, třeba po zahradě, nebo dlouhé procházky, aby se dobře vyvinulo svalstvo a celá pohybová soustava.

A pro koho se nehodí

Kdo chce psa na výcvik, kdo se snaží vynutit si poslušnost křikem a bitím, ten ať si moskevského strážního psa v žádném případě nepořizuje. Pes se naučí mnoha věcem, ale jen klidným a laskavým, i když pevným a důsledným vedením. Z lásky k pánovi udělá, co je v jeho silách. Neměl by si ho pořizovat ani člověk, který nemá dostatek místa k pohybu tak velkého psa, nebo ten, kdo není ochoten či schopen s ním podnikat dlouhé procházky, ani ten, kdo by jej fyzicky nedokázal zvládnout.


© 2006-2009 webdesign facko.info